Dlaczego warto pracować w motoryzacji?
Choć wybuch pandemii przyczynił się do niewielkiego spowolnienia w branży motoryzacyjnej, to i tak uważana jest ona za dość stabilną. Niewątpliwy wpływ na takie postrzeganie tego rynku ma fakt, że jest on niezwykle innowacyjny i w dużej części opiera się na zautomatyzowanych procesach produkcyjnych. Wykorzystywanie najnowszych technologii wymusza i zdecydowanie napędza także rozwój wielu innych branż, a postęp technologiczny niesie za sobą nieograniczone perspektywy. Nie można się zatem specjalnie dziwić, że praca w motoryzacji jest tak atrakcyjna. Nie tylko daje możliwość rozwoju, ale przede wszystkim dostęp do innowacyjnych technologii.
Perspektywy pracy w motoryzacji
Rynek motoryzacyjny dynamicznie się rozwija. Wciąż pojawiają się coraz to nowsze rozwiązania technologiczne, które wymuszają zmiany. Wkraczają nowe podmioty, które dostarczają usługi wcześniej niewykorzystywane przez przemysł motoryzacyjny. Największe koncerny samochodowe coraz częściej widzą też potrzebę posiadania w swojej ofercie aut elektrycznych, a to powoduje, że szukają specjalistów z różnych dziedzin.
Dynamika rozwoju branży motoryzacyjnej powoduje, że znacząco poszerza się też rynek pracy z nią związany. Przemysł motoryzacyjny to nie tylko produkcja i sprzedaż samochodów, ale także wiele innych sektorów, bez których nie byłoby tak dynamicznego jego rozwoju. I choć nie ulega wątpliwości, że wiele stanowisk pracy jest likwidowanych, to na ich miejsce powstają nowe. Dlatego osoby, które swoją karierę chcą związać z motoryzacją, na pewno znajdą w tej branży odpowiednią dla siebie ścieżkę zawodową.
Zalety pracy w sektorze motoryzacyjnym
Młodzi ludzie dopiero co wkraczający na rynek pracy, szukają możliwości stabilnego i długofalowego zatrudnienia. Praca w motoryzacji jak najbardziej daje takie perspektywy. Co więcej, osoby zatrudnione w tej branży mogą liczyć na godziwe zarobki, a także szybki awans. Szukający pracy w sektorze motoryzacyjnym, mogą wybierać spośród wielu ofert i liczyć na naprawdę dobre warunki zatrudnienia. Pracę w branży motoryzacyjnej znajdą zarówno wykwalifikowani pracownicy z doświadczeniem, jak i osoby skłonne się dokształcać i przekwalifikować. Potrzebni są różnego rodzaju specjaliści: inżynierowie, technicy, mechanicy, logistycy czy handlowcy.
W jakim sektorze podjąć pracę
Rynek motoryzacyjny daje nieograniczone możliwości zatrudnienia na przeróżnych stanowiskach. Poszukiwani są inżynierowie, którzy mogą liczyć na pracę przy niezwykle ciekawych projektach. Zatrudnienie niemal od zaraz znajdą także lakiernicy czy mechanicy samochodowi. Co ważne, pracodawcy dbają o to, żeby warunki panujące na tych stanowiskach były jak najlepsze, warsztat sterylnie czysty i wyposażony w najnowsze urządzenia i narzędzia. W branży motoryzacyjnej znajdą zatrudnienie także doradcy klienta. Ich zadaniem jest kreowanie pozytywnego wizerunku firmy, a przede wszystkim efektywna sprzedaż produktów oraz usług. Wbrew pozorom, praca w salonie samochodowym wymaga nie tylko posiadania szerokiej wiedzy o sprzedawanym produkcie czy usługach, ale przede wszystkim komunikatywności i umiejętności prowadzenia negocjacji. Osoby tam pracujące muszą być ekspertami w swojej dziedzinie i towarzyszyć Klientom na każdym kroku, od momentu podjęcia decyzji o zakupie auta, do chwili jego odbioru. Praca w salonie samochodowym nie jest łatwa, daje jednak sporo satysfakcji i możliwości rozwoju.
Gdzie się kształcić
Pracę w branży motoryzacyjnej bez najmniejszego problemu znajdą osoby, które kształcą się na kierunkach technicznych. Technika mechaniczne czy elektroniczne doskonale przygotowują swoich uczniów do pracy w wyuczonym zawodzie. Już na etapie edukacji mają oni kontakt z najnowszymi technologiami. Przyszli pracodawcy są żywo zainteresowani tym, aby zatrudniać absolwentów doskonale przygotowanych do pracy w ich szeregach, dlatego organizują szkolenia nauczycieli szkół technicznych. 15 października 2021 roku odbyło się jedno z nich. Poruszana była między innymi tematyka związana z nowymi rozwiązaniami technologicznymi w układach napędowych pojazdów marki BMW oraz zmianami w budowie pojazdów samochodowych, jakie zostały wymuszone w wyniku zastosowania nowych norm emisji spalin. Omówione zostały też zagadnienia związane z silnikami o zapłonie iskrowym.
Praca w motoryzacji daje ogromne możliwości rozwoju, a przede wszystkim stabilne zatrudnienie oraz jasno wytyczoną ścieżkę kariery i awansu.